All-in tarieven op Gaslicht en Energiewereld
Sinds 1 juli 2004 kunt u zelf uw energieleverancier kiezen. De tarieven voor de levering van elektriciteit en gas zijn dus vrij. De tarieven voor het transport van energie echter niet. Deze worden vastgesteld door de NMa. In dit artikel leggen we nogmaals het verschil uit tussen leverings- en transporttarieven en hoe en waar u deze kunt vergelijken.
In Nederland mogen energieleveranciers alleen concurreren op de leveringskosten van energie. Dat wil zeggen op circa 30% van de totaalkosten van de stroomnota en op circa 45% van de gasnota. Zie onderstaande plaatjes voor de kostenopbouw van stroom (lamp) en gas (gaspit). Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) stelt zelfs dat de helft van de energienota uit leveringskosten bestaat!


Dat betekent dat u de 'Jaarprijs Levering' in onze TOP 5 en verdere ranglijst zo'n beetje moet verdubbelen voor de totaalprijs van uw energienota. Voorbeeld: een gemiddeld huishouden is bij de goedkoopste leverancier Energie:direct op dit moment bijna 800 euro kwijt voor de levering van energie, maar de totale jaarkosten bedragen ongeveer 1600 euro.
Besparen op leveringskosten, niet op transportkosten, meterkosten en energiebelasting
U bent vrij in het kiezen van degene die aan u de energie levert (energieleverancier). U bent echter niet vrij in de keuze van degene die het transport van energie verzorgt (netbeheerder). Uw netbeheerder is afhankelijk van de regio waarin u woont. De transporttarieven voor gas en elektriciteit worden vastgesteld door de NMa. Op de website van de Directie Toezicht energie van de NMa zijn de transporttarieven weergegeven die elke netbeheerder maximaal bij u in rekening mag brengen.
Totaalkosten op detailniveau: terug van weggeweest*
Tussen de netbeheerders bestaat geen concurrentie en u kunt daarom ook niet op transportkosten (netwerkkosten) besparen. Ditzelfde geldt voor meterhuur en energiebelasting. Om die reden zijn deze kosten niet meegenomen in de prijsvergelijking bij 'jaarprijs levering'. Om u toch een goed beeld te geven wat u in totaal kwijt bent voor energie worden transportkosten, meterhuur en energiebelasting wél op detailniveau getoond. Klik hiervoor op de naam van de aanbieder en vervolgens op 'Kostenberekening'. U vindt daar exact alle kosten van uw energienota. Voorbeeld: de totale jaarkosten voor een gemiddeld huishouden bij Energie:direct bedragen € 1589, waarvan € 237 voor de levering van stroom en € 733 voor de levering van gas. De rest is voor de netbeheerder en de belastingdienst!
Energieleveranciers moeten all-in tarieven vermelden
Met het tonen van de all-in tarieven lopen we vooruit op de nieuwe regels waaraan energieleveranciers zich moeten houden. In de ‘Richtsnoeren informatieverstrekking energieleveranciers aan consumenten’(pdf) schrijft de NMa voor dat leveranciers voortaan transparante en duidelijke informatie moeten verschaffen. Zo moeten prijzen in een all-in tarief vermeld worden, inclusief alle belastingen en heffingen. Doel is de aanbiedingen van verschillende leveranciers beter vergelijkbaar te maken voor consumenten.
Lees ook: Leveringstarieven en Opbouw energienota
* In de beginjaren van Gaslicht.com werden de transportkosten, meterkosten en energiebelasting ook meegenomen
Reacties All-in tarieven op Gaslicht en Energiewereld (0 reacties)
Laatste berichten
datum: 02-02-2012 - Vanwege de kou wordt in Nederland massaal gestookt. Gisteren werd volgens de Gasunie 519 miljoen kubieke meter aardgas verbruikt. Dat is het hoogste verbruik van de afgelopen vijftien jaar, maar geen record, laat de NOS op 02-02-2012 weten.0
datum: 26-01-2012 - Een op de tien Nederlandse huishoudens en bedrijven is vorig jaar overgestapt naar een andere energieleverancier. Volgens branche-organisatie Energie-Nederland laat het aantal overstappers zien dat de energiemarkt goed werkt.0
datum: 25-01-2012 - Dubbeltarief of enkeltarief: wat is voordeliger? U kunt hierbij doorgaans aanhouden dat u voordeliger uit bent met een dubbele meter wanneer meer dan de helft van uw verbruik in de daluren valt. Waarom dan de drukte om het dubbeltarief?0
datum: 25-01-2012 - De 0900-nummers voor klantenservice worden goedkoper. Minister Verhagen heeft bepaald dat de bedrijven achter die nummers geen extra tarief per minuut meer mogen rekenen. Consumenten betalen voortaan of even veel als voor een gesprek met een gewoon vast nummer, of een vast bedrag voor het hele gesprek.1
datum: 24-01-2012 - Eneco heeft bij het versturen van tarieven voor het nieuwe energieproduct HollandseWind vergeten te vermelden dat in het aanbod nog de energiebelastingtarieven van 2011 werden berekend. Om consumenten die de mailing ontvingen tegemoet te komen, vergoedt Eneco deze klanten het verschil.0